Pogoda dopisywała, więc wybraliśmy się na jednodniową wycieczkę po Jurze. Wycieczka miała charakter rodzinny. Nie narzucaliśmy sobie tempa. Było dostosowane do najmłodszych uczestników wyjazdu. Zobaczyliśmy m.in. Pustynię Siedlecką, Jaskinię na Dupce, Bramę Twardowskiego i Diabelskie Mosty.
Pustynia Siedlecka z przewodnikiem – działanie sił natury, człowieka, a może diabelskiej mocy?
Dzisiaj, jak na przewodnika jurajskiego przystało, opowiem Ci o Pustyni Siedleckiej, a w kolejnych wpisach podążymy dalej tropem Pana Twardowskiego i jurajskich ostańców. Wycieczka była bardzo udana, jednak nie sposób w jednym wpisie opowiedzieć Ci wszystkiego. Dlatego całą relację z wycieczki podzieliłem na mniejsze odcinki.
Najważniejsze informacje o Pustyni Siedleckiej
Pustynia Siedlecka znajduje się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko miejscowości Siedlec. Teren piaszczysty ma powierzchnię około 25 hektarów, a wokół niego znajduje się las sosnowy. Co ciekawe można znaleźć na Pustyni Siedleckiej tzw. ,,Oazę”, czyli bezodpływowe oczko wodne, wokół którego rosną rośliny szuwarowe. Wydmy Pustyni Siedleckiej osiągają 30 m wysokości, a w upalny dzień, podobno można doświadczyć na niej zjawiska fatamorgany.
Chociaż Pustynia Siedlecka jest dużo mniejsza od Pustyni Błędowskiej, to stanowi bardzo ciekawą atrakcję turystyczną. Przyciąga nie tylko miłośników pieszych wędrówek, ale również motocyklistów, quadowców i właścicieli samochodów terenowych. Obszar pustyni jest dopuszczony do poruszania się takich pojazdów. Czasami odbywają się na niej rajdy terenowe, czy biegi pustynne. Podobno trenował na niej nawet Adam Małysz przed swoim startem w Rajdzie Dakar. Niestety warkot silników motorowych nie jest przyjemnym zjawiskiem, jeśli szukasz ciszy i spokoju na łonie natury.
Jak powstała Pustynia Siedlecka?
W czasie górnej kredy na terenie obecnej Pustyni Siedleckiej znajdowało się morze. Piaski pustyni są pozostałością dna morskiego z tamtego czasu. Podczas zlodowacenia środkowopolskiego, w czasie plejstocenu, piaski zostały naniesione na teren pustyni przez lodowiec – w formie moreny czołowej. Natomiast silne wiatry z zachodu, które wiały pod koniec zlodowacenia północnopolskiego, przyczyniły się do powstania dzisiejszych wydm na Pustyni Siedleckiej.
Po zakończeniu II wojny światowej piasek z Pustyni Siedleckiej był pozyskiwany przez odkrywkową kopalnię piasku. Zakończyła ona swoją działalność w latach 60. XX wieku. Na terenie wokół niej zostały posadzone sosny zwyczajne, które można podziwiać do obecnej chwili.
Dużą atrakcją dla przyjeżdżających na Pustynię Siedlecką turystów jest 30 m wydma. Warto podjąć wysiłek i wspiąć się na jej szczyt, by móc podziwiać ciekawy widok okolicy.
Udział diabelskich mocy w powstaniu Pustyni Siedleckiej i legenda o Panu Twardowskim
Pustynia Siedlecka znalazła swoje miejsce także w legendach. Jak wiadomo na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej dużo czasu spędzał Pan Twardowski, który miał poważny konflikt z diabłem. Przez długi czas zwodził on diabła, który bezskutecznie usiłował go schwytać, by dopełnić postanowień paktu. Podobnie było i w tym przypadku. Pan Twardowski uciekał na swoim kogucie. Diabeł gonił go i był tuż, tuż za nim. Był pewien, że zdoła go schwytać. Otworzył nawet bramy piekielne, by pochwycić Pana Twardowskiego. Ogień piekielny wypalił teren i w ten sposób powstały piaski Pustyni Siedleckiej. A Pan Twardowski? Czmychnął przed diabłem do pobliskiego lasu, dzięki czemu powstała Jaskinia na Dupce, ale o tym jest już inna legenda…
Potrzebujesz przewodnika po Jurze? Chcesz wybrać się na podobną wycieczkę? Zapraszam do kontaktu. Zadzwoń.
Pozdrawiam serdecznie, Przewodnik Krzysiek
przewodnik po Częstochowie,
przewodnik po Ojcowskim Parku Narodowym,
przewodnik jurajski,
przewodnik beskidzki.